PORADY

Jak wybrać "dobre" okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne dla niektórych to tylko element stylizacji i pewnego rodzaju ochrona przed ograniczającym widzenie słońcem.

Aby okulary przeciwsłoneczne uznać za „dobre ” należy wziąć pod uwagę kilka aspektów.

Po pierwsze okulary przeciwsłoneczne powinny posiadać odpowiednie filtry UV. Słońce emituje promieniowanie ultrafioletowe w trzech zakresach, różniących się długością fal: UVA, UVB i UVC. Do Ziemi docierają głównie promienie UVA (fala osiąga maksymalnie 400 nanometrów) oraz UVB, i to one są zagrożeniem dla oczu. Oznaczenie to oznajmia, że soczewka jest w stanie zablokować fale o długości 400 nanometrów, czyli wszystkie trzy zakresy promieniowania UV. Tylko taki filtr chroni wzrok w 100% przed ich szkodliwym działaniem. Właśnie dlatego powinniśmy upewnić się, czy wybrane przez nas okulary odpowiednio osłaniają oczy. Ciemne szkła powodują, że źrenice rozszerzają się, przez co do oczu wpada dużo więcej szkodliwych promieni. Jeśli nie są one powstrzymane za pomocą filtra, narażamy się na zapalenie spojówek lub siatkówki i zwiększamy ryzyko wystąpienia zaćmy.

Kategorie szkieł i przepuszczalność światła

Kolejnym oznaczeniem na okularach jest kategoria szkieł. Oznacza ono stopień przyciemnienia szkła i przepuszczalności światła słonecznego. Nie należy mylić tego parametru z filtrem UV. Przezroczyste okulary również mogą chronić przed ultrafioletem, ale ostre słońce będzie nas w nich razić.

Kategoria 0

 • Przepuszczalność światła: 80-100%
 • Zabarwienie: brak lub bardzo niewielkie
 • Warunki: słabe światło słoneczne, silne zachmurzenie
 • Nie ogranicza widoczności, chroni przed pyłem i wiatrem

Kategoria 1

 • Przepuszczalność światła: od 43 do 80% światła
 • Zabarwienie: delikatne przyciemnienie, najczęściej żółty kolor
 • Warunki: mgła, słabe światło
 • Poprawia kontrast i widoczność w miejscach o złych warunkach oświetleniowych, zapobiega oślepiającym odblaskom podczas jazdy samochodem

Kategoria 2

 • Przepuszczalność światła: 18-43%
 • Zabarwienie: średnie przyciemnienie, najczęściej występuje w różnorodnych kolorach, nawet bardzo nietypowych jak fiolet czy żółty.
 • Warunki: zmienna pogoda, niezbyt intensywne światło oznacza to, że nie powinno używać się takich okularów np. na plaży

Kategoria 3

 • Przepuszczalność światła: 8-18%
 • Zabarwienie: mocne, najczęściej szare lub brązowe soczewki
 • Warunki: Intensywne światło, słoneczny dzień
 • Nie zaburza widzenia kolorów

Kategoria 4

 • Przepuszczalność: od 3 do 8% światła
 • Zabarwienie: bardzo silne; najciemniejsze szkła
 • Warunki: oślepiające światło, śnieg, wysokie góry
 • Niezalecane kierowcom, mogą zaburzać rozróżnianie kolorów

Kolejnym aspektem jest dopasowanie okularów do twarzy. Najpierw należy ocenić swój kształt twarzy co nie zawsze jest niełatwe. Często z wiekiem lub z innymi zmianami zmienia nam się kształt twarzy. Przy prostokątnej twarzy wybierz okulary owalne lub okrągłe. Złagodzi to wyrazisty obrys buzi. Szczególnie polecanym kształtem mogą być też oprawki pilotki (in. aviatory). Takie okulary pasują wyjątkowo dobrze osobom o prostokątnej twarzy, świetnie dopasowując się do pociągłości buzi i przyciągając uwagę do łagodnych zgięć ramek. Twarz owalna jest wyjątkowo wdzięczna przy noszeniu okularów - w tym przypadku prawdziwym strzałem w dziesiątkę będą niemal wszystkie oprawki dostępne na rynku! Praktycznie cokolwiek przymierzysz będzie na Tobie wyglądało super. Zachęcam do eksperymentów. Eksperymentuj z najbardziej niebanalnymi okularami – w odważnych kolorach lub z ciekawymi zdobieniami.

Okrągła twarz potrzebuje okularów, które optycznie wydłużą oraz wysmuklą twarz. Świetnie sprawdzają się okulary posiadające kwadratowe lub prostokątne szkła, zwłaszcza takie, które mają mocno wyrazistą i ostrą linię. Okulary kwadratowe z wykorzystaniem kanciastych oprawek dodadzą Ci charakteru oraz będą ładnie kontrastować z delikatną urodą. Aby uzyskać delikatny efekt wybierz okulary metalowe na tzw noskach. Jeśli posiadasz twarz o kształcie trójkąta (lub serca) i szukasz oprawek, które subtelnie złagodzą ostre rysy twarzy, najlepsze będą dla Ciebie okrągłe lub owalne okulary przeciwsłoneczne lub korekcyjne, a także kształty takie jak kocie oczy.

Ważne jest dopasowanie okularów przeciwsłonecznych do danego typu urody wg analizy kolorystycznej 12 stopniowej. Kupuje okulary przeciwsłoneczne w sprawdzonych miejscach u optyka. Wybieraj wygodę Dopasuje okulary do swojego charakteru, stylu życia oraz temperamentu.

Wiosna w pełni wiec pora wybrać nowe okulary przeciwsłoneczne. W naszych salonach znajdziesz szeroki wybór okularów przeciwsłonecznych zarówno damskich, męskich jak i dziecięcych.


powrót

Foto
Foto
Foto
Okulista Gdańsk
Gdańsk-Chełm - Hipermarket Kaufland-Chełm, ul. Cienista 30, tel: 58 302 23 02
Gdańsk-Zaspa - C.H. GILDIA, box 29, ul.Rzeczpospolitej 33, tel: 58 346 11 28
Gdańsk-Stare Miasto - C.H. MADISON, ul.Rajska 10 (2 piętro), tel: 58 511 72 25
Gdynia-Karwiny - Leroy Merlin - Karwiny, ul.Nowowiczlińska 35, tel: 58 669 19 89